Google arama sonuçlarından sildirmek için dava açtı ve davayı kazandı.

Avrupa Birliği Uyum Yasaları ve Google

1982 yılında Karayip Adaları’nda tekneleri ile seyahat eden bir grup turisti öldüren katil internette kendisi hakkındaki haberleri Google arama sonuçlarından sildirmek için mahkemeye başvurdu ve davayı kazandı.

Etik Tartışmalar Devam Ediyor

Katil hapis cezası almıştı. Bu olay internette tekrar arama trendlerine girdi ve medyada ilgi gördü. Kurbanlarını denizde takip ederek teknelerinde öldüren katil Almanya’da tüm internet sitelerinde manşet olmuştu.

Google Arama Sonuçları Hayatını Alt Üst Etmişti

Google’da herkesin cinayet haberine rahatlıkla ulaştığından rahatsız olduğun belirten katil, mahkemeye başvurarak adını Google arama sonuçlarından sildirmek istediğini belirtti. Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın son kararını Google uyguluyor mu? Evet Google Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın kararını uyguluyor.

İnternetteki Olumsuz Haberler Hakkında Şikayetçi Oldu

Savunmasında şöyle belirtmişti; İnternetteki bu olumsuz haberlerin, cezasını çektiği suç için hala daha ceza çekmesine sebep oluyordu ve yeni bir yaşam kurmasına izin vermiyordu.

Mahkeme savunmasını kabul edince, Google arama sonuçlarından kaldırmak için mahkeme kararı çıkartmış oldu. Google Avrupa Birliği unutulma hakkı yasası çerçevesinde, mahkeme kararı ile gelen talepleri kabul ediyor.

Peki nedir bu Avrupa Birliği Uyum yasaları?

Google unutulma hakkı ile ilgili olarak verilen Avrupa Birliği’nin son kararını nasıl uyguluyor? AB’nin verdiği karar, Avrupa Birliği’ndeki arama motorları üzerinde kapsamlı sonuçlara sahip. Mahkeme, kullanıcıların, Google arama motorunda, kendi adlarının geçtiği sorgulamalarda çıkan sonuçların kaldırmasını isteme hakkına sahip olduğuna karar verdi.

Konunun Etik boyutu Tartışılmaya Devam Ediliyor

Öte yandan soğuk kanlılıkla ve planlayarak iki kişiyi öldüren bir insanın Google’da kendisini “gizlemeye” yardımcı olmanın doğru olmadığı ve bu kişiyle tanışan insanların onun hakkında bilgileri görme hakkı olduğu da tartışılıyor.

Bu tartışmanın uzayacağı kesin. Bu tür davaların Avrupa Birliği unutulma hakkı yasasından çıkartılması için yeni bir kanun maddesi de çıkabilir.

Google, kanunun uygulanmaya başlandığı 2014’ten beri, uygun hareket etmek için çalışıyor. Google, her mahkeme kararını inceliyor. Google kişinin hakları ve bilginin dağıtılması hakkı arasındaki dengeyi kurmaya çalışıyor.

Sorularınız için iletişim bilgilerimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Scroll to top