Google’dan isim silmek için tam 100 bin dolar ödedi!

Google’dan isim silmek için ne kadar ücret ödemeliyim?

Google’dan isim silmek ile ilgili ilginç bir haber ve örnek dava niteliğindeki bu yazıyı umarım beğenirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Jeff Ervine adındaki yatırımcı, Google‘ın Avrupa Birliği vatandaşlarına tanıdığı unutulma hakkı’ndan faydalanmak için 100 bin dolar (yaklaşık 600 bin TL) harcadı. Google’dan sildirmek için ne kadar ücret ödemeliyim sorusu aklınıza gelebilir. Ancak öyle bir ücret tarifesi maalesef ki yok. Ülkeden ülkeye değişen hukuk sistemi var. Her ülkede avukatlık ücretleri, dava masrafları değişmektedir. Bu yüzden Google’dan olumsuz bir içeriği kaldırmak için ne kadar ücret ödeneceği konusunda net bir şey belirtmek doğru olmaz.

Google’da kendisini arattığında şok oldu

Koruma fonu olarak adlandırılan “hedge fonu” yöneticisi olan Jeff Ervine kendisini Google’da arattığında karşılaştığı internet sitesinin kendisini dolandırıcı olarak betimleyen ifadelerle dolu olduğunu fark etti.

Kendisini fotoğrafları İzinsiz paylaşılmıştı

İnternet sitesinde aile bireylerine ve kendisine ait özel fotoğrafların olduğunu da fark edince bu konuda artık bir şeyler yapmak gerektiğine karar vermişti.

Jeff Ervine’in hikayesi FBI’a kadar uzanıyor

Google’da kendisini arattığında karşısına çıkan bu olumsuz içerikli sitenin kurucusu Hakan Yalıncak isimli bir şahıs olarak tespit edilmişti. Hakan Yalıncak ABD’de bir takım suçlara karışmıştı. FBI tarafından aranan Hakan Yalıncak için bir gün Jeff Ervine’den bilgi istenmişti. Jeff Ervine ise tüm bilgileri FBI’ya vermişti. Bu bilgileri FBI’a verdiktan sonra Hakan Yalıncak tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Hakan Yalıncak’ın Jeff Ervine ile yaşadığı husumetler neticesinde bu siteyi kurduğu düşünülüyor.

Google başvuruları ciddiye almıyordu

Olumsuz içeriklerin kaldırılması hakkında Google’a dilekçe gönderen Jeff Ervine, Google’ın bu siteyi arama sonuçlarından çıkarmasını istedi. Google ise bir mahkeme kararı talep etti. Google’dan içerik kaldırmak için çoğu durumda mahkeme kararı gerekiyor.

Dava açmak gerekebilir mi?

Google’a karşı hukuk mücadelesi başlatan Jeff Ervine, bu süreçte avukatına 100 bin dolara yakın bir ödeme yaptı.

Jeff Ervine’in avukatları internet sitesine karşı dava açtı ve ve davayı kazandı. Mahkeme kararını Google’a göndererek olumsuz içerik kaldırma talebini iletti. Tam 1 ay sonra Google’dan yanıt geldi ve internet sitesi Google arama sonuçlarından çıkartıldı.

Avrupa Birliği ve ABD arasındaki hukuk sistemi farkı

Ervine, ABD’de Google’dan olumsuz içerik kaldırma işlemi için 100 bin dolar harcamak zorunda kalmıştı. Eğer Avrupa Birliği pasaportu olsaydı Google’a bir eposta atması yeterli olacaktı.

Google’dan isim silmek ile ilgili sorularınız için iletişim bilgilerimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Scroll to top