Google’dan içerik kaldırmak istiyorum ama site sahibine ulaşamıyorum

Google içerik kaldırma aracını denediniz mi?

Google’dan içerik kaldırmak için çoğumuz araştırma yapmışızdır. Nasıl yapmalıyım, hangi stratejileri izlemeliyim diye bir çok forumda yazı okumuşuzdur. Tüm bu bilgilerle amacınıza halen ulaşamadıysanız o halde bir de yazımızı okuyun.

Google’a yapılan başvurulardan cevap gelmiyor

Öncelikle internette bir siteyi kaldırmak konusunda kesin çözüm, garantili, yüzde yüz gibi ifadeler varsa bunlara karşı temkinli olmakta fayda var. Çünkü bir internet sitesi kapatma ve engelleme kararı gelmediği sürece yayınını durdurmaz. Çok bariz belli başlı suçlar olmadığı sürece Google talepleri ciddiye almaz.

Elimde mahkeme kararı var ama siteyi kapatamıyorum

İşin bir diğer ilginç tarafı ise elinizde mahkemeden erişim engelleme kararı var ve yine de garantisi yok. İnternet sitesi yöneticisine gönderiyorsunuz, yine sonuç alacağınızın garantisi yok. Örneğin, Elinizde Türkiye’de alınmış bir mahkeme kararı var ve Panama merkezli bir şirketin sunucusunda barındırılan bir siteye bu mahkeme kararını gönderdiniz. Sonuç ne olur dersiniz? Maalesef, Panama sadece kendi ülkesinden alınmış mahkeme kararları ile işlem yapar ve başvurunuzu reddeder.

Durum ne kadar vahim olabilir acaba?

Peki Türkiye’de aldığım erişim engelleme kararını internet sitesi yöneticisine değil de Google’a göndereyim dediniz. Bu sefer de Google’ın bu başvuruyu kabul edeceğinin bir garantisi yok. Zaten Google içerik kaldırma sayfasında şu şekilde belirtir; “Google’a göndereceğiniz bu form , Google’dan içeriğin engellenmesi konusu ile ilgili herhangi bir sonuç alacağınızı garanti etmez.” Üzgünüz ama bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebiliyor.

Lumen Database’de başvuruların sonuçları görülür

Lumen, Berkman internet araştırma merkezi, Harvard Üniversitesi yerleşkesindeki, siber uzay üzerine araştırmalar yapmakta olan bir kurumdur. Lumen veritabanına girdiğinizde tüm başvuruları ve sonuçlarını görebilirsiniz. Olumsuz sonuçlanan başvurular da burada gerekçesi ile yayınlanır. İnanılmaz sayıda olumsuz sonuçlanan kaldırma talebi olduğunu görünce moraliniz bozulabilir.

Google’dan olumsuz yanıt geldiğini varsayalım

Evet, Google’dan olumsuz yanıt aldınız. Web sitesi yöneticisi de olumsuz yanıt verdi. Hosting şirketi de olumsuz yanıt verdi. O halde hukuk ekibiniz ve teknik ekibinizin bu konuyu birlikte değerlendirmesi gerekir. Örneğin, sunucu şirketi neden olumsuz yanıt verdi, çünkü benden Panama’da geçerli olacak bir resmi belge istediler ben de veremedim, bu sebeple başvurum geçersiz oldu. Peki Google neden kabul etmedi başvurumuzu? Cevap: Google’a gönderdiğiniz mahkeme kararı ise zaten kabul edilecek diye bir garanti vermiyordu. Bu şekilde soru cevap ile durum değerlendirmesi yapılarak, yeni stratejiler geliştirilmelidir. Bir internet sitesini kapatmak satranç oynamaya benzer, en uygun hamleyi yaparsanız oyunu kazanırsınız. Örneğin Panamada dava açılarak, Panama üzerinden tekrar mahkeme kararı gönderilseydi site kapatılabilirdi.

Google’dan içerik kaldırmak ile ilgili sorularınız için iletişim bilgilerimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Scroll to top