Google’dan bilgi kaldırma ya da bir şeyi Google’dan kaldırma

Google’dan bilgi kaldırma

Google’dan bilgi kaldırma konusunda temel dinamikleri açıklamaya çalışacağız. Google arama motoru, internet ortamında indekslenebilir olan tüm web sitelerden gelen bilgileri bize sunar. Google’ın arama sonuçları ile ilgili şikayetler için ne yapmalıyım sorusunu çok alıyoruz. Bu gibi istenmeyen içerikleri kaldırmanın en iyi yolu, web sitesi yöneticisinden içeriği kaldırmasını istemektir. Web sitesi yöneticisi olumsuz içeriği kaldırırsa, Google’dan da otomatik olarak silinmiş olur. Ancak web sitesi yöneticisi olumsuz içeriği kaldırmazsa ne yaparız?

Web sitesinin yöneticisi olumsuz içeriği kaldırmadığı takdirde Google, bazı kategorilerdeki özel, kişisel bilgileri kaldırabilir. 

Web sitesi yöneticisi olumsuz içeriği kaldırmazsa

Olumsuz içeriğin yayınlandığı web sitesi yöneticisi ile nasıl iletişime geçilir?

  • İletişim Sayfası: “Bize ulaşın” sayfası veya site yöneticisinin e-posta adresi bulunmalıdır. Bu bilgiler sitenin iletişim sayfasında bulunur.
  • Whois sorgulaması ile iletişim bilgileri bulunması: Bilgi Teknolojileri ve iletişim kurumuna ait site sorgulama sayfasını kullanarak site sahibinin iletişim bilgilerini erişebilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve iletişim kurumuna ait sorgulama sayfasında siteyi aratın. Web sitesi yöneticisi ile iletişim kurmayı sağlayacak e-posta adresi karşımıza çıkacaktır. ABUSE (şikayet/kötüye kullanım) olarak geçen e-posta adresini tercih etmenizi öneririm.
  • Sunucunun barındığı hosting şirketi ile iletişime geçebilirsiniz: Bilgi Teknolojileri ve iletişim kurumuna ait sorgulama sayfasında web sitesini barındıran sunucu bilgileri de sonuçlarda çıkmakta. Bu bilgiler ile bir çözüme ulaşılması çok büyük bir olasılıktır. Ancak web sitesi yöneticisi ve sunucu şirketi ile bir şekilde iletişim kursanız da sonuç alamadığınız durumlar da olabilir. Bu durumlarda tek çare Google ile iletişime geçmektir.

Hassas ve kişisel bilgilerin kaldırılması

Google, kişisel bilgilerin çalınması ve dolandırıcılık olaylarını engellemek için kimlik numarası ve bu şekilde kişiye özel hassas bilgileri kaldırabilir. Yalnız “kaldırabilir” olarak yazıyoruz çünkü Google kesinlikle kaldırırım diye bir taahhütte bulunmaz. Kaldırabilirim der. O yüzden “garanti veriyoruz”-“bu iş kesin”-“yüzde yüz kaldırırız” gibi ifadeler kullanmamak gerekir.

Google ile nasıl iletişime geçilir?

Google ile iletişime geçmek için maalesef telefon ya da yüz yüze görüşme gibi seçeneğimiz yok. Sadece bir form doldurarak Google çalışanlarına ulaşabiliyoruz. Bu formu doldurmadan önce Google’ın neleri kaldırdığı ve neleri kaldırmadığı hakkında genel bir bilgi almak için Google Politikalarını inceleyiniz.

Google’dan bilgi kaldırmak ile ilgili sorularınız için iletişim bilgilerimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Scroll to top