internetten haber kaldırma dilekçe örneği

internetten haber kaldırma dilekçe örneği, özel hayatın gizliliğinin ihlali gerekçe gösterilerek başvuru yapmak için kullanılır.

Özel hayatın gizliliğinin ihlaline yönelik başvurular

Özel hayatın gizliliğinin ihlaline yönelik bireysel başvurular, 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesinde düzenlenmiştir.

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, kısım, bölüm, resim, videoya ait ilgili URL ye erişim engeli getirebilir.

Erişim engeli getirmek nedir?

URL’ye erişim engeli getirilmesi içeriğin sunucudan silinmesi anlamına gelmez. Erişimin engellenmesi, erişim sağlayıcıları birliği tarafından yerine getirilir.

Erişim sağlayıcıları birliği tarafından yerine getirilen dört adet erişimin engellenmesi yöntemi vardır.

  1. Alan adı yani domaine tümüyle erişimin engellenmesi
  2. Sunucuya ait, IP adresinin tümüyle erişimin engellenmesi
  3. Sitenin sadece belirli bir alt sayfasına yani içeriğe (URL) erişimin engellenmesi.

Erişim engeli getirmek yeterli midir?

Haber kaldırma dilekçesi ile mahkeme yoluyla erişimin engellenmesi sunucudan içeriği tamamen silmeyeceği için başka ülkelerden ziyaret edildiğinde görülebilir. Ayrıca VPN protokolü ile ya da proxy kullanarak da sitelerin açılması mümkün olabilir. Bu yüzden sunucudan tam olarak silinmesi kesin ve kalıcı çözüm olacaktır.

Sunucudan içeriği silmek için ne yapmalıyım?

Erişimin engelleme kararını websitesi yöneticisine eposta ile göndermek bir çözüm olabilir. Eğer yine de silmezlerse neden silmediğini de açıklayan bir eposta atacaklardır. Nasıl bizim haklarımız varsa sunucu şirketinin de kendi hakları bulunmaktadır. O yüzden karşı tarafı da dinlemek gerekecektir.

Örneğin GoDaddy sunucularında barındırılan bir içerik için şu şekilde cevap gelebilir. Bu tamamen bir olasılıktır, ama büyük bir olasılıktır.

Sayın yetkili,

Şirketimiz ABD merkezlidir. ABD Mahkemelerinden gelen mahkeme kararlarınız varsa bize iletmeniz gerekir. Yoksa üzülerek bir işlem yapamayacağımızı bilmenizi isteriz.

Saygılarımla.

GoDaddy

Bu durumda ne yapmalıyım?

Böyle durumlarda onlara ABD’de dava açılması ve mahkeme kararının onlara iletilmesi tek çare olabilir. Dava açmadan önce, ihtar yapıldığında silinme ihtimali de olabilir. Ayrıca sadece ABD’de geçerli DMCA yasalarına da başvurulabilir.

İnternetten haber kaldırma dilekçesi ile ilgili sorularınız için iletişim bilgilerimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Scroll to top